معرفی جاذه های گردشگری

مسجد جامع شهر ورزنه

masjed jame varzaneh3 - مسجد جامع شهر ورزنه

به اسلام و احترام خدمت بازدیدکنندگان سایت ورزنه من (پچویز).

مردم شهر ورزنه در گذشته‌ منزل‌های خود را دورتادور مسجد می‌ساختند.  زمانی که به نقشه‌های نگاه می‌کنیم می‌بینیم که مسجد جامع تقریباً در مرکز شهر ورزنه قرار دارد.

آن‌طور که پیداست بنای اولیه مسجد جامع شهر ورزنه، یک آتشکده بوده است. قدمت این آتشکده به دوره سامانیان می‌رسد. همچنین معماری کنونی مسجد جامع به زمان تیموریان بازمی‌گردد. این مطلب را می‌توان از کاشی‌کاری‌ها محراب و سر درب مسجد جامع شهر ورزنه برداشت کرد.

همان‌طور که گفتیم بنای فعلی مسجد جامع شهر ورزنه مربوط به دوره تیموری است. اما در دوره‌های بعد تعمیراتی بر روی آن انجام‌گرفته است.

درست است که حدود 600 سال از بنای کنونی مسجد جامع می‌گذرد اما هنوز این مسجد باشکوه و مقتدر به جلوه می‌دهد. البته مطمئناً کسانی که معماری مسجد جامع شهر ورزنه را بر عهده داشته‌اند قدرت پیش‌بینی بالایی داشته‌اند و همچنین اندیشه و فکری بلند داشته‌اند.

در هر دیوار ضلع ورودی، یک اسپر بزرگ کاشی معرق به چشم می‌آید. در مرکز این اسپر اسامی مقدس «محمد»و «علی» شش بار تکرار شده است.

زمانی که به  سمت چپ نمای ورودی نگاه می‌کنیم می‌بینیم که دارای یک طرح هندسی که تکرار شده است.

قسمت‌های دیگر نمای سمت چپ نیز بسیار بیشتر از ضلع مقابل تزیین‌شده است. که به نظر می‌رسد سازندگان فرصت تکمیل تزیینات را پیدا نکرده‌اند.

 اسپر های کاشی معرق مشابهی نیز در ستون جانبی نما خارجی مشاهده می‌شود که با اشکال هندسی درهم‌پیچیده ساخته‌شده‌اند. در سمت چپ بالای این اسپر، اسپری است که در طرح هزار باف با حروفی به رنگ‌های آبی روشن و آبی سیر و زمینه‌ی سفید، بیان‌گر اسامی ((الله)) و ((محمد)) با خط کوفی مستطیل شکل است.
 ضلع سمت راست دارای یک طرح لوزی منفرد هزار باف است.

 بر اساس کتیبه‌ی سر در مسجد جامع شهر ورزنه این مسجد در سال ۸۴۸ ه‍-ق این مسجد در زمان شاهرخ تیموری توسط محمود بن مظفر ورزنه ای ملقب به عماد ساخته‌شده است.
در انتهای این کتیبه، نام خطاط- سید محمود نقاش- و نام معمار-حیدر بن بنای اصفهانی- آمده است.
استاد کاشی‌کار مسجد نیز علی بن صدرالدین صفار بوده است.
 محراب مسجد از کاشی‌کاری زیبایی ساخته‌شده و در کنار آن منبری بناشده است. دورتادور هلال محراب با خط ثلث و  زمینه لاجوردی آیات ۳۷ تا ۴۱ سوره آل‌عمران نوشته‌شده است . در پایان آن تاریخ ۸۴۷ قمری ذکرشده است. این مسجد همچنین دارای دو ایوان است که یکی در سمت شمال و جنب مناره و دیگری در سمت جنوب و در نزدیک گنبد مسجد واقع‌شده‌ است.

منبع: این مطلب برگرفته از مقاله مسجد جامع از سایت ورزنه سبا می باشد.

masjed jame varzaneh3 - مسجد جامع شهر ورزنه
masjed jame varzaneh - مسجد جامع شهر ورزنه
masjed jame varzaneh 4 - مسجد جامع شهر ورزنه
masjed jame varzaneh1 - مسجد جامع شهر ورزنه
0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *