معرفی جاذه های گردشگری

آب انبار سنتی حاج میرزا / رستوران سنتی حاج میرزا

آب انبار سنتی حاج میرزا ورزنه
ab abnbar haj mirza 300x225 - آب انبار سنتی حاج میرزا / رستوران سنتی حاج میرزا

بنای این انبار متعلق به دوره قاجار می‌باشد. از آن جهت که این بنا توسط شخصی به اسم حاج میرزا ساخته شده به همین نام نیز معروف شده است. آب انبار حاج میرزا ورزنه در کنار بازار ورودی شهر ورزنه ساخته شده بوده که متأسفانه بازار آن در طرح روان بخشی دهه 60 توسط یکی از دستگاه‌های دولتی تخریب شده است.

آب انبار حاج میرزا  مساحت 300 مترمربعی دارد و شامل فضای مخزن ورودی است. در این بنا 8 پله با ارتفاع 30 سانتی متر جهت دسترسی به مخزن آب تعبیه‌شده است که پس از آبگیری و پر شدن مخزن این قسمت بسته خواهد شد.

آب انبار دارای پا شیر نیست و جهت برداشت آب پله‌هایی در جنوب غربی آب انبار طراحی‌شده است . مخزن گنجایش ذخیره 370 مترمکعب آب را دارد. آب این آب‌ انبار از زاینده رود توسط مادی ها و جوی هایی که به همین منظور طراحی‌شده بود تأمین می‌شده است. در آن زمان این آب انبار و سایر آب انبارهای شهر سهم مشخصی از زاینده رود داشته‌اند .

آب انبار حاج میرزا دارای 9 گنبد است. شامل یک  گنبد مرکزی که بزرگ‌تر از بقیه گنبدها است و ارتفاع این گنبد تا کف آب انبار 12 متر می‌باشد. این بنا با سایر آب انبار ها تفاوت‌هایی دارد من‌جمله اینکه تهویه  آن با سایر آب انبار ها متفاوت می باشد.
آب انبار حاج میرزا دارای بادگیر نیست  و جهت خنک کردن آب و تهویه هوا چهار پنجره مشبک آجری در چهار سمت مخزن ساخته شده است بهره می برد. این پنجره ها که از چهار طرف به بیرون نما دارد.
علاوه بر این دورتادور مخزن آب انبار، سکوهای استراحت جهت استراحت مسافران در فصل تابستان ساخته شده است. علاوه بر آن در کنار سکوها اجاق هایی جهت تولید گرما در فصل زمستان و مصارف دیگر طراحی‌شده است.
این بنا سال‌ها مورد استفاده قرار نمی گرفته است. اما به دلیل معماری با ارزش و قرار گرفتن بنا در بافت شهر ورزنه حائز اهمیت می‌باشد و به همین جهت بنا توسط بخش خصوصی مرمت شده است. نام فعلی این آب انبار، رستوران سنتی حاج میرزا می باشد.

منبع: این مطلب برگرفته از مقاله آب انبار حاج میرزا از سایت ورزنه سبا می باشد.

درحال بارگذاری...

رستوران سنتی حاج میرزا

5/5 ( 1 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *